Klasik Araba Modelleri

Klasik araba denilince birçok uzman tarafından farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Yani aslında tam olarak hangi araçların bu kritere girmiş olduğu tam olarak bilinmemektedir. Klasik araç denilince birçok kişi nostalji olarak bu araçları değerlendirir. Gene aynı şekilde bu tarz bir kavram birçok kişi de üretilmeyen araçlar olarak karşılık bulmaktadır. Bu konuda yılların deneyimine sahip olan birçok kişi de 1950 – 1980 aralığında piyasaya sürülmüş olan araçları bu statüye sokmaktadır. Bir başka gurup ise klasik olarak değerlendirilmesi gereken araçların 2. Dünya Savaşı sonrasında üretilmiş olan araçlar olarak değerlendirilmesini uygun görmüştür.
Bu kavramların içerisinde yanlış olan bir tanım bulunmamaktadır. Klasik araba kavramı oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamış olmasından beklentilere ve ilgiye göre bu tanımlar kişiler özelinde değişebilmektedir. En kestirme tabir olarak klasik araçlar için eski araçlar denilebilir. The Classic Car Club of America gibi dünyanın sayılı araba listelerinden birisine bakıldığında burada bulunan araçların 1925 ile 1948 arasında üretilmiş olan araçlar olduğu gözlemlenmektedir. Liste içerisinde istisnai bir takım araçlar da bulunuyor. Buna en iyi örnek Ferrari 250 GTO, 1954 Mercedes-Benz 300SL, Plymouth Hemi Cuda Convertible gibi yakın tarihte bulunan araç modelleri de iste içerisinde dikkatleri çekiyor.

Klasik Araç İle Antika Araç Arasındaki Fark

Otoritelere klasik araç ile antika araç arasında ki farkın ne olduğu sorulduğunda birçok farklı açıklama yapılmaktadır. Fakat bunlar içerisinde en kabul edilebilir ola açıkla 1920- 1972 arasında bulunan araçların klasik araç, bu dönem öncesinde bulunan araçların ise antika araç olarak değerlendirildiği görülmektedir.
Heacock Classic klasik araç ve antika araç arasındaki farka ise farklı bir bakış açısıyla cevap vermektedir. Kendisi bu konuya klasik araç veya antika araç kavramını insanların kendisinin belirlediğini savunmaktadır. Aracın antika veya klasik olmasından ziyade bu araca nasıl bakıldığı ve nasıl kullanıldığı daha büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’nin En Büyük Klasik Araç Garajı

Türkiye de bulunmakta olan en büyük klasik araba garajı İstanbul da bulunmaktadır. Altunizade ilçesinde bulunmakta olan klasik araba garajı 9800 metre kare üzerine kurulmuş dünyanın sayılı garajları arasında yer almaktadır. Ülke içerisinden ve dışından binlerce ziyaretçisi bulunmaktır. Yusuf Karakaya ve Kaya Ersözlü tarafından büyük bir özen ve itinayla hayata geçirilmiş olan garajda 120 araç bulunmaktadır. Her birisi tarih kokan ve emsali dünya üzerinde az rastlanan araçları görmek Karakaya Global aracılığı ile artık mümkündür. Burada istediğiniz aracı satın alabileceğiniz gibi kiralama işlemi de yapabilmektesiniz. Ayrıca katalog çekimleri ve benzeri çekimler için de anlaşma sağlayabilirsiniz.

Satılık - Kiralık Klasik Otomobil - Karakaya Global - Yusuf Karakaya
Satılık – Kiralık Klasik Otomobil – Karakaya Global – Yusuf Karakaya

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go Top
×

Merhaba!

Web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sorularınıza satış temscilerimize ulaşarak yanıt bulabilir veya info@karakayaglobal.com.tr adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

× Bilgi İletişim