Satılık - Kiralık Klasik Otomobil - Karakaya Global - Yusuf Karakaya

Klasik Araba Nedir?

Klasik araba tutkunu olan birçok kişi vardır. Günümüzde klasik arabalar oldukça büyük ilgi görmektedir. Peki, klasik araba nedir? Hangi araçlar klasik araba tanımına uyarlar?

Klasik araba denilince akla eski araba gelmektedir. İlk akla gelen bu terim en basit anlamıyla doğru bir terim olarak kabul edilebilir. Dünyanın birçok ülkesinde klasik araba tabiri farklı bir şekilde yapılmaktadır. Akat genel olarak yapılan tanımlar aynı şekilde bu kavram etrafında toplanmaktadır.

Klasik araba için daha detaylı bir tanım yapmak gerekirse; Toplanmaya aracın korunmaya e tamir edilmesine değecek tarihi geçmişi olan araçlara klasik araç denilebilir. Yıl olarak değerlendirme yapılacaksa 25 yıl ve üzerindeki araçlara klasik araç tabirinin kullanılması uygun olacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Her eski araca klasik olarak yaklaşmak doğru olmayacaktır. Aracın koleksiyonlara katılabilir olması şartı oldukça önemli bir şarttır.

  • Koleksiyon değeri
  • Belirli bir kalite

Aracı klasik olarak değerlendirebilmek içir aranan şartlar olarak değerlendirilebilir.

Satılık - Kiralık Klasik Otomobil - Karakaya Global - Yusuf Karakaya
Satılık – Kiralık Klasik Otomobil – Karakaya Global – Yusuf Karakaya

Klasik Araba Piyasası

Klasik araba piyasası oldukça hareketli bir piyasadır. Bunun yanı sıra son derece geniş bir piyasa olarak da bilinmektedir. Pazar içerisinde bulunan araçlar artık üreticilerin üretmekten vaz geçtikleri fakat çalışan bir düzeneğe sahip olan araçlar bulunmaktadır.

Klasik araçlar konfor noktasında birçok eksiği bulunmaktadır. Düzenli olarak kullanılması da mümkün değildir. Günümüzdeki teknoloji ile üretilmiş araçlar son derece konforlu üretilmektedir. Klasik olarak değerlendirilen araçlarda bu konforu bulmak mümkün olmayacaktır. Bu tarz araçları kullananlar hissederek kullanma denilen terim ile araçları kullanmaları gerekir. Araçların konforunun bulunmaması ve yeni teknoloji ile alakasız bir şekilde çalışması olumsuz bir takım özellikler olarak görülse de araçlara olan hayranlık tam da bu sebeple ortaya çıkmaktadır. Araçların günümüz teknolojisini kullanmamış olmaları bu araçlara olan ilgiyi artırmaktadır.

Düzenli Sürüş İçin Uygun mu?

Klasik araçlar düzenli olarak kullanıma uygun değildir. Araçlar farklı bir değer ile değerlendirilmektedir. Araçlar her geçen zaman ile birlikte daha fazla değerlenmektedir. Burada önemli olan noktalardan birisi araç üzerinde yapılan oynamanın en az olmasıdır. Araç orijinale ne kadar yakınsa o kadar değerlidir. Klasik araçlar üretildikleri döneme damga vurmuş olan araçlardır.

Klasik bir aracı basit bir şekilde değerlendirmek gerekirse, modern tarzın üretim yapmakta olduğu yeni araçlarda ilham almakta olduğu yüksek stil, tasarım ve aynı zamanda zarafet içermekte olan, yüksek sınıf noktalarında bulunan araçlardır.

Klasik araç noktasında İstanbul Altunizade de bulunmakta olan 120 araçlık Yusuf Karakaya’ya ait bulunmakta olan garaj dünyanın en büyük klasik araç garajlarından birisidir. Burada araç firmalarının ilk ürettikleri araçlar dahil birçok farklı çeşit araç bulunmaktadır. Klasik araç tutkunları buradan istedikleri şekilde araç temin edebilirler.

Satılık - Kiralık Klasik Otomobil - Karakaya Global - Yusuf Karakaya
Satılık – Kiralık Klasik Otomobil – Karakaya Global – Yusuf Karakaya

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go Top
×

Merhaba!

Web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sorularınıza satış temscilerimize ulaşarak yanıt bulabilir veya info@karakayaglobal.com.tr adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

× Bilgi İletişim