Zamanın Göz Kamaştıran Klasik Arabaları

Klasik araba deyince akla birçok marka ve model gelmektedir. Bu araçlar içerisinde bazıları akılarda kalan ve unutulmayan modeller olarak bilinmektedir. Bu araçlar görenleri kendisine hayran bıraktığı gibi halen kullanılmaktadır. İşte size akıllardan çıkmayan muhteşem klasik araba örnekleri;

Porsche 550 Spyder

Alman araba üreticisi Porsche zamana damgasını vurmuş olan bu aracı üreten firmadır. 1955-1957 seneleri arasında üretilmiştir. Kategori olarak spor araç olarak değerlendirilmektedir. Porsche 550 Spyder yarış için üretilmiştir. Günlük hayatta normal şartlar altında kullanılmamıştır. Araba ile ilgili tatsız bir olay da yaşanmıştır. Bu zamanların ünlü aktörü James Dean bu araç ile seyahat etmekteyken yaşamış olduğu elim kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir. Kaza 1955 yılında ülkede oldukça büyük bir etki yaratmıştır. Araç ile aşırı hız yaptığı sırada kaza yapmasından dolayı araba ile ilgili dönem içerisinde birçok yorum yapmıştır.

Jaguar XK120 1950

1948-1954 seneleri arasında üretilmiştir. Araç lüks kategoride değerlendirilmektedir. Halen birçok filimde kullanılmaktadır. Jaguar’ın sahibi William Lyons bu araç ile ilgili özel bir şekilde çalışmıştır. Aracı bizzat kendisi tasarlamıştır. Uzun bir süre kendisinin tasarladığı bu aracı da aynı zamanda kullanmıştır. Zamanın üst düzey araçlarından birisi olarak bilinmektedir. Orta ve alt kesim vatandaş bu aracı kullanamamıştır.

Mercedez-Benz 300 SL 1954

Araç üretim noktasında iki farklı evreden geçmiştir. 1952-1953 seneleri içerisinde yarış otomobilli olarak kullanılmış ve bu özeliklerle üretilmiştir.  1955-1963 seneleri içerisinde de spor araba olarak üretimine başlanmıştır. Her iki döneme de damgasını vurmayı başaran ender araç modelleri arasında gösterilmektedir. Aracın kapıları alışagelmiş bir şekilde açılmamaktadır. Her araçta olduğu gibi değil yukarı doğru açılan bir yapısı bulunmaktadır. Bu sebeple de zamanında dikkat çeken araçlar arasında ilk sıralara yerleşmiştir. Daha sonradan bu şekilde üretim yapan başka araç markaları da görülmüştür.

Satılık - Kiralık Klasik Otomobil - Karakaya Global - Yusuf Karakaya
Satılık – Kiralık Klasik Otomobil – Karakaya Global – Yusuf Karakaya

Ford Mustang Shelby GT500 1967

Ford bu aracı özel olarak üretmiştir. Üretilmesindeki maksat yüksek performans göstermesini beklemeleridir. Dönem içerisinde bu şekilde bir aracın üretilmesi ile ilgili yoğun bir istek bulunmaktadır. Gone in 60 seconds olarak bilinmekte olan zamanın en beğenilen filminde de araç kullanılmıştır. Filmde yer almasıyla birlikte üretiminde ve satışında patlama olmuştur.

Bu Araçlara Bugün Ulaşmak Mümkün mü?

70 yıl gibi uzun bir zaman önce üretilmiş olan bu araçlara bugün de sahip olmak mümkündür. Avrupa da ve Dünya da bu anlamda elinde en fazla çeşit bulunan garaj ülkemizde bulunmaktadır. Karakaya Global İstanbul Altunizade ilçesinde 9800 metrekare bir zeminde 120 araç ile klasik araç hayranlarının ilgisine sunulmuştur. Yusuf Karakaya ve Kaya Ersözlü tarafından kurulmuş ve dev garaj ulusal basına bile konu olmuştur. Aranan birçok araç sergide bulunmaktadır.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go Top
×

Merhaba!

Web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sorularınıza satış temscilerimize ulaşarak yanıt bulabilir veya info@karakayaglobal.com.tr adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

× Bilgi İletişim